AŞIK VEYSEL UNUTULMADI

3/21/2017

Aşıklık geleneğinin temsilcisi özlemle anıldı

AŞIK VEYSEL UNUTULMADI

Sevenleri, aşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden halk ozanı Aşık Veysel'i, vefatının 44. yılında unutmadı.

Sosyal medyada #AşıkVeysel etiketiyle paylaşımlar yapan kullanıcılar, halk ozanına olan özlemlerini ifade ederek, farklı etkinliklerle anılan Aşık Veysel'i en çok konuşulan konular arasına taşıdı.

Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894'te Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde doğdu. Yedi yaşında çiçek hastalığından gözlerini kaybeden Aşık Veysel, saz çalıp şiir söylemeye, on yaşındayken babasının teşvikiyle başladı. 

Aşıklık geleneğinin büyük şairlerinden biri olarak, kendisinden sonra gelen çok sayıda sanatçıyı etkileyen Aşık Veysel, şiirlerini sade bir dille yazdı.

Son konserini 1971'de Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde veren halk ozanı, 21 Mart 1973 günü bir Nevruz sabahına doğru saat 03.30'da, doğum yeri olan Sivrialan'da vefat etti ve aynı yerde toprağa verildi.

Eserleri, ölümünden sonra "Bütün Şiirleri" (1984) adıyla tekrar yayımlanan Aşık Veysel'in evi, içindeki bütün eşya ile korunarak, müze haline getirildi.

Aşık Veysel'in eserleri pek çok sanatçı tarafından tekrar yorumlanırken, birçok yabancı sanatçının da dikkatini çekti. Son olarak, ABD'li elektro gitar virtüözü Joe Satriani, 2008'de çıkardığı albümde "Aşık Veysel" isimli, kendi bestelediği enstrümantal bir esere yer verdi.

DİĞER HABERLER