TRT Müzik

Vesikalı Yarim'in Ömrü 500 Yıl Uzadı Printable Büyük Küçük

10.04.2013 11:15
Film, Ortaköy Feriye sinemasında seyirciyle buluşacak
Türk sinemasının klasiklerinden “Vesikalı Yarim” Groupama, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle 45 yıl aradan sonra yenilenerek izleyiciyle buluşuyor.
 
Ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın “Menekşeli Vadi” adlı eserinden senaryolaştırılan “Vesikalı Yarim”, Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Lütfi Ö. Akad tarafından 1968 yılında çekildi. Filmde; Türkan Şoray, İzzet Günay, Ayfer Feray gibi Türk sinemasının unutulmaz oyuncuları yer aldı.
 
1968 yılında 5. Antalya Film Şenliği’nde En İyi 2. Film ödülünü alan “Vesikalı Yarim”deki oyunculuğu Türkan Şoray’a da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-Televizyon Merkezi’nde, “Vesikalı Yarim”in 45 yıllık ve son derece yıpranmış olan negatifi, çok sayıda uzman tarafından toplamda geceli-gündüzlü 35 günlük bir çalışmayla yenilendi. Tüm çizik, toz, leke gibi hasarlardan tek tek arındırılan her bir film karesi orjinaline sadık kalınarak onarılırken, filmin ömrü de 500 yıl uzatılmış oldu.
 
Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri seçilen “Vesikalı Yarim”, restore edilmiş haliyle yarın akşam 32. İstanbul Film Festivali kapsamında Ortaköy Feriye sinemasında 21.30 seansında seyirciyle buluşacak.