TRT Müzik

TRT’nin Müzik Arşivi Artık İnternet'te Printable Büyük Küçük

14.03.2013 10:30
Proje özel canlı yayın ve konserle taçlanıyor.
Müziği nefes bilenlere, geçmişin ruh izlerine ulaşmak isteyenlere yepyeni bir pencere açılıyor. TRT’nin,  tarihi Türk müziği arşivi bir internet sitesiyle geçmişten günümüze geliyor. Türk operetleri, kantolar, fasıllar, el yazması defterler, külliyatlar, hepsi nota nota, sayfa sayfa tarandı, binlerce eser müzik tarihine ışık tutmak için bu sitede toplandı.

TRT Müzik Dairesi Başkanlığıyla Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün bu ortak çalışması geçmişten geleceğe eşsiz bir kültür mirası sunuyor. TRT’nin, tarihi müzik arşivi,  dijital ortamda bir internet sitesiyle müzikseverlerin hizmetine sunuluyor.  Geçmişin ruh izlerini geleceğe taşıyacak bu çalışmanın hayata geçişi, özel canlı yayın ve konserle taçlanıyor.

TRT sanatçıları ile İTÜ TMDK sanatçılarının vereceği konser 16 Mart Cumartesi 15:00’te TRT Müzik’te canlı yayınla ekrana gelecek. İnternet sitesinin yayına girişi dolayısıyla organize edilen özel program Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın  katılımıyla gerçekleşecek. Konserin ardından, plaket töreni, sergi ve tanıtım filmi gösterimi yapılacak.
 
“Geçmişin Ruh İzleri” 16 Mart Cumartesi 15:00’te canlı yayınla TRT Müzik’te.
 
11 dilde geleceğe aktarılan bu geniş arşive www.trtkulliyat.com adresinden ulaşabilirsiniz.